Рекомендації пацієнтам після ортопедичного лікування знімними конструкціями протезів

Користування зубними протезами на початковому етапі може мати певні незручності, що пов’язано з періодом адаптації пацієнта до нової конструкції в ротовій порожнині. Період, протягом якого відбувається повне звикання до знімного зубного протеза, коливається в межах від 10 до 30 днів. Цей період супроводжується неприємними явищами, такими як нудота, підвищення виділення слиновиділення, нечіткість вимови. Під час користування знімними протезами знижуються також смакові та тактильні відчуття. Вказані незручності бувають особливо вираженні у пацієнта, що користується протезами вперше.

На термін адаптації впливає наявність чи відсутність больових відчуттів. Звичайно, через деякий час після накладення тільки виготовленого протеза, частіше за все в кінці першої доби, може з’явитись біль під протезом при розмові та прийомі їжі.
Якщо протягом доби Ви з тієї чи іншої причини не в змозі з’явитися до лікаря, а протези викликають різкий біль, їх необхідно зняти на нічний період. Але вранці наступного дня за декілька годин до прийому у лікаря Ви повинні одягти протези. Це дозволить лікарю чітко встановити межу порушення та відкоректувати протез. Іноді корекцію проводять 2-3 рази, до повного зникнення больового відчуття.

Якщо Ви користуєтесь повними знімними протезами одночасно на обидві щелепи, процес накладання та знімання протезів не викликає особливих труднощів, однак слід дотримувати певної послідовності, одягаючи спочатку нижній, а потім – верхній протез. Знімати необхідно у зворотному порядку.

Для прискорення поліпшення вимови рекомендують розмовляти або читати вголос.
Щоб скоротити період адаптації у перші 5-7 діб, протези краще залишати вночі в порожнині рота, почистивши та промивши їх перед тим, вранці цю процедуру повторити.

Увага!

Після прийому їжі, особливо ввечері, протези слід ретельно очистити за допомогою спеціальної двосторонньої щітки або виділити окремо звичайну зубну щітку і використовувати її тільки для чистки протезів, приділяючи увагу металевим елементам та штучним зубам. Промивши протези, краще зберігати їх у водному середовищі зі спеціальними дезінфікуючими таблетками, які очищують та знімають поверхневий наліт з пластмаси.

Для догляду за ротовою порожниною використовують спеціальні еліксири, а також адгезивні креми, які підвищують фіксацію протезів до слизової оболонки. Загальні правила дотримання гігієни ротової порожнини залишаються незмінними.

Протягом першої доби слід вживати продукти більш м’які, краще протерті. В подальшому дотримуйтесь звичайного раціону, уникаючи твердих продуктів харчування, наприклад шкоринок хліба, сухарів, горіхів тощо. Після кожного прийому їжі протези необхідно зняти та промити, а ротову порожнину прополоскати.

Ефективність протезування залежить не тільки від якості протезів, але й від вашого терпіння та бажання.